Вибір Циліндрових замків
Вибір циліндрів і циліндрових замків. Опис циліндрових механізмів.
На початку 20го століття з появою нових можливостей у металообробці стала можливим виготовлення циліндрових замків як продукт високоточних технологій. Секретні механізми даного типу, отримали широке поширення в наш час завдяки їх універсальності, надійності і зручності в експлуатації. (Циліндри майже всі виконані в одному стандарті і легко взаємозамінні, зручний ключ, висока плавність ходу механізмів замку.) Що особливо важливо деякі сучасні моделі таких брендів як : “Mul-t-lock”-MT 5+; “Abloy Protec”; “Mottura”-48; “Dom Diamant”; “Kaba” та ін. Практично не подаються розкриття неруйнуючим способом, тобто відмичками, різних спец. Інструментом, підбором ключа і. т. д. Що, звичайно ж позитивно впливає на збереження майна власника.
Циліндровий замок складається з двох компонентів – Виконавчого механізму (корпус замку з ригельною системою) і секретної частини (Циліндра). Серцевини і корпусу різних виробників у більшості випадків можуть бути взаємозамінні.
Виконавчий механізм. (Корпус замку)
Даний механізм забезпечує передачу зусилля серцевини на ригелі замка і їх фіксацію у закритому або відкритому положенні. Образно кажучи, виконує «наказ» серцевини на замикання або відмикання системи ригеля замку. Так само механізм замка може включати в себе деякі додаткові пристрої – привід дверних ручок, напрямні на вертикальні тяги (краб), засувки-фіксатори, а також додаткові запірні пристрої (двох ключові замки).
У замкових механізми найпростішої конструкції (“AZBE”; “Santos”,”Tesa”; “Kale” та ін) крім механізму привода на засувку і ригельної системи нічого складного немає.(див. рис ліворуч) На відміну від більш складних механізмів – “CIZA”; “ATRA”; “Mul-t-lock”; “Mottura” в конструкції яких впроваджені сучасні технічні нововведення істотно збільшують зламостійкість , плавність ходу і експлуатаційні характеристики деталей замка.
В замки Mul-t-lock 265, Cisa 56.715, Cisa 56.515 і Cisa 56.505 використовується система шестірнею завдяки яким досягається плавний привід ригелів замка. Відмінною рисою даної системи є відсутність стукотів і ривків при відкриванні та закриванні замку. Механізм замикання приводиться в дію плавно синхронно з обертанням ключа. Основними перевагами таких механізмів є мінімальне зусилля при обертанні ключа, а так само в цих моделях відсутня точка висвердлювання, висвердливши яку можна було б відімкнути замок. З моєї точки зору недоліком замків з плавним приводом є зайва чутливість механізмів до некоректної експлуатації. (Не якісна установка замку, просідання двері і затирання ригельної системи), а також попадання бруду або будівельного пилу в порівнянні з іншими типами замків набагато швидше призводить до виходу замку з ладу. (див. рис. праворуч).
Захист від зламу серцевини – застосовується в замку фірми “Mottura” 85.571 Q . У разі якщо при закритому замку виламується і витягується циліндр, то ригельна система блокується. В результаті значно збільшується час відкриття замку. А як відомо саме час і шум – основні вороги злодія. Вище перераховане абсолютно не означає, що використовуючи “Mottura” 85.571 Q можна ігнорувати захисну броненакладку і твердосплавну пластину. Так як вашу квартиру не рятують замки і двері, а час і зусилля, яке доведеться зломщикові витратити на їх подолання. Мінусом цієї моделі є відсутність системи плавного приводу механізмів замку.
Секретний механізм (циліндр, серцевина, вставка, личинка і. т. д.)
Циліндр це секретний механізм, що приводить в рух за допомогою впливу на нього через ключ людської руки на виконавчий механізм (корпус замку). Завдання циліндра полягає в розпізнаванні ключа за принципом свій – чужий.
Циліндри можуть бути в двох виконаннях ключ-ключ (З зовні і зсередини відкривається і закривається ключем), ключ-тумблер (зсередини приводиться в рух поворотною ручкою), що значно полегшує замикання замку зсередини приміщення.
Багато сучасні виробники замків такі як: “Mul-t-lock”, “CIZA”, “Mottura”, “Abloy” обладнають свої циліндри захистом від вибивання у вигляді вбудованих у корпус циліндра твердосплавних пластин. Дійсно завдяки цьому збільшується час знищення серцевини замка, але це справа лічених хвилин і ні як не може бути панацеєю від вибивання циліндра.
Фірма “Mauer” пішла іншим шляхом. Розробила і запатентувала, так званий помилковий пропив в циліндрі. В результаті при спробі злому, механізм ламається строго в певному місці. Після поломки досить важко проникнути в корпус замку, т. к. отвір циліндрового механізму залишається закритим. Після спроби злому власник може відкрити двері своїм ключем без допомоги фахівця ведмежатника.
Всі вище перераховані заходи по захисту циліндра від вибивання всього лише незначно збільшують час, витрачений на розтин замку.
Ви повинні знати! Що будь-який, навіть самий дорогий циліндровий замок, не обладнаний додатковими засобами захисту від руйнування у вигляді броненакладки, може бути знищений і розкритий за пару хвилин.
Вибір виконавчого механізму (корпус замку)
В залежності від індивідуальних вимог замовника за технічними характеристиками, функціональності і ціни здійснюється вибір дверних замків. Не складні механізми виконують тільки функції замикання і фіксування двері, до більш дорогих замків, можливо підключити вертикальні тяги, а в кращому варіанті вже встановлено захист від вибивання циліндра або використовується плавний привід ригельної системи. Вартість пропорційна надійності, якості складання, складності і довготривалості використання.
Вибір секретного механізму (циліндр, серцевина)
В залежності від вимог покупця і його матеріальних можливостей підбирається тип секретного механізму (Циліндра). Дешеві циліндри в діапазоні 40 – 100грн. Мають мінімальні захисні характеристики і часто схильні досить легкому розтину. Серцевини з вартістю від 100 – 400грн. (“Кale OBS”, Mauer Gard,” Mauer Elit 2″, “AZBE AH 4”) вже міцні горішки для середньо статистичного зломщика, на відкриття відмичками яких потрібен час, спеціальний інструмент і не факт, що вони легко здадуться. Наступною сходинкою з моєї точки зору щодо рівня захищеності від відкриття відмичками йдуть циліндри виробництва “Mul-t-lock” ( Klassic, Interactiv), “Ciza”- (Astral, RS3 S, ASTRAL SNAP RESISTANT).
Тепер про циліндрові механізми які я рекомендую своїм клієнтам в першу чергу. Це “Mul-t-lock” (MT 5+), “Abloy” (Protec), “Mottura” (champions 48 серія), “Kaba” (Expert) . За десять років роботи монтажником замків я бачив багато розкритих відмичками циліндрів, але серед них не було вище перерахованих. Що говорить про високий ступінь захищеності даних механізмів від злому не руйнівним способом. Також перевагою є розвинений фірмовий сервіс, що дозволяє швидко замінити замок, перекодувати циліндр замку, відремонтувати дверний замок. Слабкою стороною даних моделей циліндрів є повышення чутливість до забруднення і особливо до цементного пилу.
Зносостійкість.
Зносостійкість дверного замка залежить від наступних факторів:
- Якість матеріалів деталей.
- Мастильних матеріалів.
- Сила тертя деталей в тертьових вузлах і з’єднаннях.
Надійність в експлуатації.
На надійність замкових механізмів впливають такі фактори як якість виготовлення деталей, якість зборки, а також продуманість всієї конструкції дверного замка в цілому.
Якісна і грамотна установка замку в двері, а також своєчасне сервісне обслуговування безпосередньо впливає на термін служби механізмів і зламостійкість вашої двері!